Chemická kinetika

 

enlightened V sekcii Vám  ponúkam alternatívne učebné texty využiteľné pri výuke tejto témy, využiteľné i pri samoštúdiu. V prípade záujmu o sprievodné texty ma kontaktujte mailom uvedeným na úvodnej stránke enlightened

Ako rýchlo prebiehajú chemické reakcie?

 

Každá chemická reakcia potrebuje k svojmu priebehu určitý čas. Niektoré chemické reakcie prebehnú za sekundu, iné za stovky či tisícky rokov. Prečo je to tak? Čo ovplyvňuje to, ako rýchlo chemická reakcia prebehne?

Prečo kúsok povrazu po vložení do plameňa zhorí rýchlejšie, ako ten istý povrázok zvinutý do klbka?

Prečo sa z minerálu pyritu po údere oceľovou tyčou šíri ostrý zápach oxidu siričitého, ale keď pyrit necháme voľne na vzduchu, tak nič necítime?

Ak by sme dali do izby čisté plyny – vodík a kyslík, tak veľmi pomalou reakciou vzniknú molekuly vody. Ak by sme však v tej miestnosti zasvietili lampu (alebo, stačila by jedna  iskra, napr. taká ktorá by vznikla pri obliekaní svetra obsahujúceho syntetické vlákna pri prevliekaní cez hlavu („elektrizované vlasy“), plyny by zreagovali v priebehu jednej sekundy za silnej explózie. Prečo je to tak?

Vedieť, ako možno ovplyvniť rýchlosť chemickej reakcie, je veľmi dôležité v priemyselnej výrobe látok, alebo, keď treba znížiť množstvo škodlivých látok vznikajúcich pri nejakom procese.

Sú na to rôzne možnosti, pretože reakčná rýchlosť závisí od rôznych faktorov. Látky sa skladajú z častíc. Je dôležité vedieť, že k začatiu chemickej reakcie sa musia stretnúť aspoň dve reagujúce častice – môžu to byť atómy, ióny, alebo aj celé molekuly. O tom hovorí zrážková teória – čím je väčší počet zrážok v sústave, tým viac bude zlúčení častíc, alebo výmen elektrónov. Nie každá zrážka častíc končí vznikom novej zlúčeniny. Na to, aby po zrážke dvoch častíc vznikla nová zlúčenina, je potrebné, aby sa „staré“ väzby rozbili. Na to je však potrebná energia.

 

Diskutujte:

  • Aký je vzťah medzi rýchlosťou reakcie a časom, za ktorý prebehne?
  • Vedie každá zrážka dvoch častíc k reakcii? (Vysvetli svoju odpoveď!)
  • Zostav zoznam faktorov, ktoré by mohli ovplyvniť podľa teba rýchlosť reakcie!
  • Navrhni, ako by bolo možné spoľahlivo merať to, ako rýchlo reakcia prebehne. 

 

Všetky práva vyhradené. Pre viac informácií viď sekciu "copyright".